Uczniowie czarnkowskiej Jedynki znają się na bezpieczeństwie
18 maja 2022 r. w Szkole Podstawowej nr 3 im. Powstańców Wielkopolskich w Rogoźnie odbył się Finał Wojewódzki Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.
Powiat czarnkowsko – trzcianecki reprezentowana drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Czarnkowie, która wygrała eliminacje powiatowe.
Drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. H. Sienkiewicza w Czarnkowie (grupa młodsza) w składzie: Marcelina Domagała, Gabriela Kacprzak, Bartosz Wylegała, Oktawian Krawczyński zajęła V miejsce w Finale. W Turnieju wzięło udział 28 drużyn z Wielkopolski.
Turniej otworzyła p. dyrektor szkoły Elżbieta Kowala, która powitała wszystkich zaproszonych gości, organizatorów, egzaminatorów oraz opiekunów i uczestników turnieju – uczniów. Po muzycznym wstępie głos zabrali zaproszeni goście. List od wojewody wielkopolskiego Michała Zielińskiego, który swoim patronatem objął grupę uczestników powyżej 12 roku życia, odczytał członek Zarządu Okręgu PZM w Poznaniu Przemysław Piotrowski. Burmistrz Rogoźna Roman Szuberski życzył wszystkim uczestnikom powodzenia oraz jak najlepszych wyników we wszystkich konkurencjach.
Uczestnicy poszczególnych eliminacji musieli rozwiązać test teoretyczny składający się z 25 pytań oraz wykonać zadania praktyczne: jazda rowerem po miasteczku ruchu drogowego, jazda rowerem po torze sprawnościowym oraz z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Test wiedzy dotyczył zasad i przepisów o ruchu pieszych, rowerzystów, znaków drogowych oraz sytuacji w ruchu drogowym. Drugim etapem konkurencji teoretycznej był test składający się ze skrzyżowań. W kolejnym etapie konkurencji praktycznej (jazda rowerem, czyli miasteczko rowerowe) należało przejechać układ drogi i zaliczyć wylosowane punkty drogowe zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego. W drugiej konkurencji praktycznej (jazda rowerem, czyli tor sprawnościowy) trzeba było zmierzyć się z sześcioma przeszkodami wybranymi z załączonych wykazów. Ostatnią konkurencją praktyczną okazała się pierwsza pomoc przedmedyczna. Polegała ona na wykonaniu przez całą drużynę w czasie 5 minut zadania praktycznego w postaci udzielania pomocy osobie lub osobom poszkodowanym.
Przy ustaleniu ostatecznej klasyfikacji brane były w kolejności wyniki za konkurencje: test wiedzy, test skrzyżowań, jazdę rowerem w miasteczku ruchu drogowego, jazdę sprawnościową rowerem po torze przeszkód, wykonanie zadania z pierwszej pomocy przedmedycznej.
Organizatorem Turnieju byli: Polski Związek Motorowy oraz Komenda Główna Policji, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego – wraz z odpowiednimi strukturami terenowymi.
Patronat Honorowy nad Turniejem objęli:
- Marszałek Województwa Wielkopolskiego (p. Marek Woźniak) oraz
- Wojewoda Wielkopolski (p. Michał Zieliński).
Rangę tego wydarzenia swoją obecnością podkreślili także:
- Wicestarosta Wągrowiecki i Prezes Zarządu Stowarzyszenia Jednostek Samorządu Terytorialnego „Komunikacja” – p. Michał Piechocki
- Radna Rady Powiatu Obornickiego – p. Renata Tomaszewska
- Przewodniczący Krajowego Komitetu Organizacyjnego Turnieju oraz Prezes Automobilklubu Wielkopolski – p. Bartosz Bieliński
- Naczelnik wydziału BRD przy WORD w Poznaniu –– p. Marek Szykor
- Dyrektor WORD w Lesznie – p. Jarosław Sobczak
- Z-ca Dyrektora WORD w Kaliszu – p. Krzysztof Niedźwiedzki
- Z-ca Dyrektora WORD w Koninie – p. Mariusz Seńko
- Z-ca Dyrektora WORD w Pile – p. Mirosław Mantaj
- Prezes ZO PZM - p. Maciej Jankowski oraz wiceprezes – p. Przemysław Piotrowski
- Naczelnik WRD KWP w Poznaniu – mł. insp. Karol Sekula
- Komendant Powiatowy Policji w Obornikach – insp. Wojciech Spychała
Zdrowa rywalizacja, a także pozytywne emocje towarzyszyły wszystkim zawodnikom turnieju. Uczniowie z Jedynki wrócili zadowoleni z sukcesu, z nagrodami oraz dyplomami.
Krystyna Jęśko
opiekun drużyny

- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!