II edycja konkursu technicznego inspirowanego twórczością Adama Słodowego
22 grudnia w Szkole Podstawowej nr 1 w Czarnkowie odbyło się uroczyste podsumowanie II edycji Konkursu Technicznego inspirowanego twórczością Adama Słodowego. Konkurs miał na celu rozwijanie zainteresowań uczniów związanych z majsterkowaniem oraz popularyzację twórczości technicznej słynnego majsterkowicza pochodzącego z Czarnkowa.
W 2021 r. odbyło się w szkole uroczyste otwarcie pracowni technicznej, której patronem został Adam Słodowy. W pracowni zgromadzono mnóstwo pamiątek, książek, zdjęć, obrazów, różnych narzędzi i wynalazków pana Słodowego. Z Warszawy przekazała je wdowa po Panu Adamie - Pani Bożenna Słodowy – honorowy przyjaciel naszej szkoły.
Zadaniem uczestnika konkursu było wykonanie przedmiotu praktycznego lub ciekawego mechanizmu. Należało wykazać się nie tylko umiejętnościami majsterkowania, ale przede wszystkim kreatywnym wykorzystaniem materiałów produkowanych przez zakład Steico. Firma Steico dostarczyła do szkoły materiały, z których należało skorzystać aby wykonać projekt. Dopuszczone było połączenie materiałów produkowanych przez Steico z innymi materiałami, np. metalem, tworzywem sztucznym, materiałem kompozytowym lub papierem. Uczniowie mogli wyrabiać zdolności manualne i rozwijać wyobraźnię. Stworzyliśmy uczniom możliwość prezentacji swoich dokonań twórczych oraz umacnianie wiary we własne siły i możliwość osiągnięcia sukcesu.
Do konkursu zgłoszono 16 prac. Wszystkie zgłoszone prace zostały nagrodzone. Jury konkursowe w składzie: Mirosław Mantaj – kierownik Działu Kadr Steico, dyrektor szkoły Krzysztof Maćkowiak oraz nauczycielka techniki Krystyna Jęśko wyłoniło 6 nagród głównych
I miejsce - Alexander Wernik, 6d
II miejsce - Robert Czarnecki-Matz, 6c
III miejsce - Maciej Satkowski 5c oraz Mikołaj Satkowski 2c
IV miejsce - Julia Bartol, 4d
V miejsce - Maria Grzegorek, 4c
VI miejsce - Jan Kita, 4a
oraz przyznało 10 wyróżnień dla uczniów: Julia Drewna 8e, Igor Grzegorek 6e, Aleksander Brewerski 4d, Zofia Siemieniewska 3c, Filip Wojdziak 3a, Ziemowid Kępa 2b, Iga Nowak 4d, Dominik Michalik 8a, Amelia Michalik 4d, Jakub Kordy 7a.
Nagrody to bony pieniężne o różnej wartości na zakup dowolnego towaru w sklepie elektrotechnicznym.
Głównymi sponsorami nagród był zakład produkcyjny Steico oraz pani Bożenna Słodowy.
Dodatkowo wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali firmowe gadżety dostarczone przez pana Mirosława Mantaja: m. in. koszulkę, czapeczkę, pendrive’a, powerbank, notes, długopis, smycz, worek sportowy.
W ubiegłorocznej edycji konkursu zakład Steico przekazał naszej pracowni technicznej różnorodne wartościowe narzędzia do obróbki drewna oraz inne potrzebne do pracy narzędzia i przyrządy.
Od paru lat nasza współpraca ze Steico odbywa się także w zakresie doradztwa zawodowego. Uczniowie klas VIII mają możliwość poznania specyfiki pracy i różnorodność stanowisk pracy w Steico. Firma Steico za każdym razem pokrywa koszty transportu uczniów oraz obdarowuje ich upominkami firmowymi.
Chcielibyśmy jeszcze raz podziękować panu Andrzejowi Gajewskiemu - Wiceprezesowi Zarządu Steico Sp. z o.o., panu Mirosławowi Mantajowi - kierownikowi Działu Kadr Steico oraz całej Firmie Steico, która również funkcjonuje w zaszczytnym gronie honorowych przyjaciół nasze szkoły za wspaniałą współpracę i pomoc w naszej działalności edukacyjnej i wychowawczej.
Krystyna Jęśko


- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!