Niecodzienna lekcja chemii w III b
W czwartek w klasie III B odbyła się niecodzienna lekcja chemii. Zajęcia poprowadził Ziemowit wraz ze swoją mamą, która jest nauczycielką chemii i biologii.
Uczniowie dowiedzieli się, czym jest skala pH oraz badali odczyn sześciu substancji: mleka, wody, roztworu soli kuchennej, roztworu siarczanu (VI) miedzi (II), kwasu octowego oraz wodorotlenku potasu. W doświadczeniu wykorzystali sześć wskaźników: fenoloftaleinę, oranż metylowy, papierki uniwersalne, sok z modrej kapusty, herbatę niebieską oraz herbatę z hibiskusa. Zaobserwowali, że niektóre roztwory zmieniają zabarwienie wskaźników na określony kolor. Pani Marta wyjaśniła im, iż zależy to od ilości kationów i anionów w roztworze. Następnie wykonała doświadczenie pokazowe -lokomotywę parową, czyli reakcję nadtlenku wodoru z nadmanganianem (VII) potasu. Wytłumaczyła, czym jest reakcja egzotermiczna, a czym reakcja endotermiczna. Po eksperymentach, wszyscy zasłużyli na słodki poczęstunek - pączki z okazji Tłustego Czwartku.
Wszyscy uczniowie byli niezwykle zainteresowani i zaangażowani w doświadczenia. Mamy nadzieję, iż nowo zdobyta wiedza wzbudzi jeszcze większą ciekawość poznawania świata oraz pomoże w przyszłości łatwiej zrozumieć chemię oraz inne nauki przyrodnicze. Był to bardzo miło spędzony czas.
Wioleta Pilecka
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!