Szkolny Klub Europejski na wycieczce w CPLP – Goraj Zamek
W środę 29 października 2025 r. członkowie Klubu Europejskiego ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Czarnkowie uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj Zamek.
Po przybyciu na miejsce uczniowie zobaczyli okazały ponad stuletni Zamek Goraj należący niegdyś do zamożnego rodu Hochbergów. Obecnie w zamku mieści się internat Technikum Leśnego w Goraju. Pani kierownik internatu Agnieszka Bąbelczyk wcielając się w rolę zamkowej służki oprowadziła nas po komnatach. Dzięki jej ciekawym opowieściom na temat rodu Hochbergów oraz prezentacji multimedialnej pokazującej życie zamku sprzed lat uczniowie przenieśli się wyobraźnią w czasy świetności tej rezydencji. Na zakończenie wizyty w zamku uczniowie zostali obdarowani drobnymi upominkami z okazji jubileuszu 80-lecia szkolnictwa leśnego w Goraju.
Następnym punktem naszej wycieczki była wizyta w Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj Zamek, które mieści się w zabytkowej, należącej niegdyś do zamku masztelarni. Jest to bardzo ciekawe i godne polecenia miejsce, gdzie historia miesza się z nowoczesnością. Tu uczniowie uczestniczyli w zajęciach przyrodniczo - leśnych, które prowadziła Pani Joanna Grupińska. Najpierw dzieci podziwiały wystawę przyrodniczą i multimedialną przybliżającą życie lasu i leśnych mieszkańców, zachwycali się widokiem różnych zwierząt i roślin oraz korzystali z tabletów informacyjnych w celu uzyskania informacji przyrodniczych. Następnie każdy uczestnik otrzymał specjalny plecak badacza przyrody, w którym były: lornetka, lupa, mapka, atlas roślin oraz pojemnik na owady. Tak wyposażeni klubowicze udali się na spacer ścieżką edukacyjną „Morena Czarnkowska”, po drodzeodwiedzili Zespół Szkół Leśnych w Goraju. Podczas wędrówkipoznawali tajemnice lasu oraz uczyli się rozróżniać gatunki drzew i roślin oraz napotkanych owadów.Idąc w pięknej jesiennej scenerii ścieżkami moreny odwiedzili również grób hrabiego Hochberga.
Za zaangażowanie podczas zajęć przyrodniczych pani Joanna Grupińska obdarowała wszystkich uczestników i opiekunów notesami z logo CPLP Goraj Zamek, które będą dla nas miłą pamiątką z wycieczki.
Na zakończenie wycieczki był wspólny poczęstunek, ognisko i pieczenie kiełbasek, czym zajął się nasz gość specjalny Pan Grimaldi Perdomo, który pochodzi z Nowego Yorku i mówi w języku angielskim, a także hiszpańskim.Dzieci miały więc podczas wycieczki nie tylko żywą lekcję historii i przyrody, ale też możliwość bezpośredniej konwersacji w języku angielskim, z czego chętnie korzystały.
Wycieczkę zorganizowały nauczycielki prowadzące Szkolny Klub Europejski
Maria Michałek
Agnieszka Sierszchuła
Magdalena Ceglarz


- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!