SZKOLNA KASA OSZCZĘDNOŚCI
Ważną rolę w codziennym życiu człowieka odgrywa umiejętność właściwego gospodarowania pieniędzmi. Taką możliwość dają Szkolne Kasy Oszczędności pod patronatem Banku Spółdzielczego w Czarnkowie i Banków Spółdzielczych Spółdzielczej Grupy Bankowej. Już od blisko 40 lat dzieci naszej szkoły uczą się oszczędzać wpłacając drobne kwoty na książeczkę SKO. Głównym celem jest edukacja dzieci w zakresie różnych form oszczędzania oraz pogłębianie więzi środowisk szkolnych z Bankami Spółdzielczymi. W ten sposób uczniowie poznają prawdziwą wartość pieniądza. Do zadań SKO należy: propagowanie wśród uczniów członkostwa w SKO; upowszechnianie systematycznego oszczędzania i racjonalnego gospodarowania pieniędzmi; popularyzowanie wiedzy o działalności banków na przykładzie Banku Spółdzielczego; kształtowanie świadomych postaw konsumenckich przyszłych, potencjalnych klientów Banku Spółdzielczego.
Opiekunem SKO:
- w latach 1999/2005 były Wioleta Pilecka i Krystyna Ratajczak,
- w roku szkolnym 2005/2006 Krystyna Ratajczak i Jolanta Jagiełka,
- w latach 2006/2010 Agnieszka Piasecka i Monika Biskup
- w latach 2010/2018 Agnieszka Piasecka- Kłos, Hanna Wardyńska, Monika Biskup
Co rocznie szkoła przystępuje do konkursu ,,SKO w SGB" pod patronatem Banków Spółdzielczych Spółdzielczej Grupy Bankowej (sprawozdania z tego konkursu są dostępne w siedzibie banku). Za systematyczne oszczędzanie i udział w licznych konkursach związanych z oszczędzaniem ( konkursy plastyczne, łamigłówki, krzyżówki i wiele innych) uczniowie otrzymują drobne upominki. Na koniec roku wybieramy Mistrzów Oszczędzania, oszczędne klasy, oraz nagradzamy systematycznie oszczędzających uczniów.
W roku szkolnym 2017/2018 zapraszamy do systematycznego oszczędzania uczniów klas I-III we współpracy z wychowawcami i łącznikiem klasowym oraz indywidulanych uczniów kl. IV-VII. Wpłaty można dokonywać u pani Agnieszki Piaseckiej- Kłos s.247 oraz pani Hanny Wardyńskiej s. 302 po ustaleniu z wychowawcą i opiekunem.
REGULAMIN SZKOLNEJ KASY OSZCZĘDNOŚCI:
1). Dowodem przynależności do SKO jest otrzymanie książeczki oszczędnościowej oraz dokonanie pierwszej wpłaty.
2). Na książeczkę SKO uczeń może wpłacić każdą kwotę pieniędzy nie mniej jednak niż 1 zł (grosze zbieramy do skarbonki, zamieniamy na złotówki i wpłacamy na SKO).
3). Uczeń dokonuje wpłaty na książeczkę SKO przez wychowawcę klasy i łącznika klasowego lub samodzielnie u opiekuna SKO.
4). Wpłaty i wypłaty uczeń dokonuje według ustalonych godzin dyżuru opiekunów SKO.
5). Przyjęcie od ucznia pieniędzy potwierdza wpisem do książeczki SKO ucznia i na kartę wpłat i wypłat, którą prowadzi się dla każdego członka SKO.
6). W razie zgubienia książeczki SKO uczeń bezwzględnie musi zgłosić się do wychowawcy klasy lub opiekuna SKO, który na podstawie karty wpłat i wypłat ma obowiązek wystawić nową książeczkę SKO z napisem DUPLIKAT.
7). Każdą wpłaconą przez klasę kwotę opiekun SKO jest zobowiązany wpisywać na kartę wpłat i wypłat klasy.
8). Wypłat z książeczki SKO może dokonywać tylko właściciel książeczki na pisemną prośbę z podpisem rodzica lub sam rodzic.
9). Wypłatę gotówki zgłasza uczeń opiekunowi na dwa dni przed żądanym terminem.
10). Za systematycznie oszczędzających uważa się tych członków, którzy wpłacają na książeczkę SKO co najmniej raz w miesiącu.
11). Każdy członek SKO ma prawo uczestniczyć w konkursach i przedsięwzięciach SKO przeznaczonych dla jego grupy wiekowej.
12). Opiekun SKO w miarę możliwości finansowych kupuje i wręcza nagrody rzeczowe dla członków SKO wyróżniających się w pracy na rzecz SKO
oraz w konkursach organizowanych przez SKO.
13). Opiekun SKO powinien systematycznie wpłacać oszczędzane przez uczniów pieniądze na szkolną książeczkę SKO prowadzoną przez Bank Spółdzielczy.
Opiekunowie Szkolnej Kasy Oszczędności